Projekty domów energooszczędnych – czy opłaca się je realizować?

Rachunki stale rosną. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z marzeń o posiadaniu własnego domu. Zamiast tego decydują się na zakup mieszkania. Jednak istnieją rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić na eksploatacji, a przy tym wybudować dom dla siebie i swoich bliskich. Mowa oczywiście o budownictwie energooszczędnym. Projekty domów energooszczędnych są chętnie wybierane przez inwestorów nie tylko ze względu na niższe koszty użytkowania budynku czy zastosowane nowoczesne technologie, ale też z troski o naturę. Takie konstrukcje są bowiem ekologiczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy to!

Projekty domów energooszczędnych – co je wyróżnia?

Domy energooszczędne można poznać już po samym ich designie. Przede wszystkim mają proste i zwarte bryły. Jednak najważniejsze jest to, że ich projekty powstają z myślą o nieobciążaniu natury oraz o samowystarczalności. Domy energooszczędne są budowane zgodnie z najnowszymi normami i standardami. Wykorzystują innowacyjne technologie. Ich cały sekret tkwi w doskonałym uszczelnieniu budynków oraz alternatywnych źródłach ciepła. W efekcie konstrukcja energooszczędna potrzebuje aż o połowę mniej energii cieplnej, którą zużywa dom tradycyjny.

Projekty domów energooszczędnych – koszt budowy

Zachodzi pytanie: czy koszt realizacji projektu domu energooszczędnego będzie wyższy, niż by to miało miejsce w przypadku domu tradycyjnego? Warto zwrócić uwagę, że domy energooszczędne budowane są z zastosowaniem materiałów o wysokiej klasie izolacyjności. Poza tym, zgodnie z wymogami prawnymi, wprowadzane są najnowsze technologie. Logiczny więc wydaje się wniosek, że niektóre elementy będą droższe. Zazwyczaj dotyczy to fundamentów czy izolacji. Jednak okna, drzwi, ściany działowe, zadaszenie czy stropy kosztują podobnie, co w przypadku domów tradycyjnych. Największa różnica w kosztach budowy widoczna jest na etapie systemu ogrzewania. Według przyjętych norm oraz wykorzystywanych technologii grzewczych czy materiałów budowlanych, różnica w kosztach budowy to około 20%. Projekty domów energooszczędnych wykorzystują bowiem systemy rekuperacji, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Patrząc na to, jak wiele udogodnień zapewniają, różnica w kosztach wydaje się nieznaczna. Warto przy tym wspomnieć, że część pieniędzy wydanych na budowę domu energooszczędnego zwróci się podczas eksploatacji. Co możemy powiedzieć więcej na ten temat?

Projekty domów energooszczędnych – koszty eksploatacji powstałej konstrukcji

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru określonego projektu, inwestorzy najczęściej sprawdzają jego opłacalność. Podczas tego etapu niezwykle przydatnym narzędziem okazuje się kosztorys. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie ocenić realny koszt realizacji określonego projektu. Patrząc na kosztorys dołączony do projektu domu energooszczędnego nasuwa się pytanie: czy opłaca się inwestować więcej? Odpowiedź brzmi: tak! Eksperci szacują, że nadwyżka spowodowana wdrożeniem energooszczędnych rozwiązań powinna zwrócić się już po 10 latach. To wszystko za sprawą tańszej eksploatacji. Więcej na ten temat można przeczytać bezpośrednio na stronie pracowni projektowej, takiej jak https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html. Wybór projektu domu energooszczędnego wydaje się korzystny jeszcze z tego względu, że nie musimy martwić się o stale rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu. Nie straszne będą nam też awarie sieci lub braki dostaw energii. To duży komfort psychiczny dla inwestorów, którzy zdecydują się zamieszkać w takich konstrukcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *