Naprawa skrzyni biegów – budowa skrzyni stopniowej z przekładniami o stałych osiach

Naprawa skrzyni biegów to jedna z podstawowych napraw w pojeździe mechanicznym. Dlatego, dowiedz się: czym charakteryzuje się budowa skrzyni biegów z przekładniami o stałych osiach. Sprawdź, czy jest złożona!

Naprawa skrzyni biegów, a jej budowa i działanie

Oczywistym jest fakt, że jeśli chcemy naprawić skrzynię biegów, to najpierw musimy poznać jej budowę i działanie. Stopniowa skrzynia biegów z przekładniami o stałych osiach jest jednym z typów budowy tych skrzyń. Moment napędowy w nich jest przekazywany przez walcowate koła zębate osadzone na równoległych wałkach, które są ułożyskowane w obudowie skrzyni. Zmianę przełożeń uzyskuje się przez włączanie różnych przekładni, czyli par kół o różnych liczbach zębów.

Przed naprawą skrzyni biegów musisz wiedzieć, że najczęściej stosowany jest trzywałkowy jej układ, w którym wałek napędzający (czyli sprzęgłowy) i napędzany (czyli główny), są współosiowe, a równolegle do nich usytuowany jest wałek zwany pośrednim. Moment napędowy może być przekazywany bezpośrednio, dzięki sprzęgnięciu wałka sprzęgłowego z wałkiem głównym albo pośrednio poprzez wałek pośredni, a potem na wałek główny przez przekładnie poszczególnych biegów.

Naprawa skrzyni biegów, a ilość wałków w skrzyni stopniowej z przekładniami o stałych osiach

Przy naprawie skrzyni biegów, trzeba również wiedzieć, że oprócz skrzyni o układzie trzywałkowym, są też skrzynie dwuwałkowe. Napęd w nich przenoszony jest z wałka napędzającego, przez przekładnie zębate poszczególnych biegów, na wałek napędzany umieszczony równolegle do wałka napędzającego.

Przy mechanicznych skrzyniach biegów poszczególne biegi uzyskuje się ustawiając odpowiednio koła zębate na wałku głównym.

Nie każdy musi posiadać znajomość arkan naprawy skrzyni biegów. Warto powierzyć ją profesjonalnemu serwisowi, np. https://slusarczyk-auto.pl/oferta/dynamiczna-wymiana-oleju-w-skrzyni-automatycznej, który posiada doświadczonych specjalistów i nowoczesny sprzęt oraz szerokie możliwości diagnostyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *