Blended whisky – czym się wyróżnia?

Produkcja whisky odbywa się w destylarniach na całym świecie. Z tego powodu sposób przechowywania, miejsce leżakowania oraz użyte surowce mogą znacznie się od siebie różnić. Jednak dzięki temu na rynku dostępnych jest wiele rodzajów trunku. Jednym z nich jest whisky blended. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Skąd wywodzi się whisky?

Europa jest kolebką whisky. Za stworzenie i dystrybucję trunku odpowiadają Irlandczycy i Szkoci. Właśnie te narody osiągnęły doskonałość w produkcji tego alkoholu. Nic więc dziwnego, że szkocka jest jednym z najchętniej pitych alkoholi na całym świecie.

Początki whisky mogą sięgać nawet VII wieku. Napój ten znany był wtedy jako ,,woda życia”. Uważano, że whisky ma rozległe właściwości lecznicze i podtrzymujące życie. Dzięki temu whisky błyskawicznie stała się popularna. Ta, którą znamy dzisiaj, była masowo produkowana przez Szkotów już w XVI wieku. Używali wody, drożdży i jęczmienia.

Jak powstaje współczesna whisky blended?

Na ostateczny smak każdej whisky wpływają różne czynniki, jak skład mieszanki, receptura i czas dojrzewania. To właśnie dzięki temu dostępnych jest tak wiele rodzajów whisky. Jest w czym wybierać. Jednak niezmiennie największą popularnością cieszy się single malt. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że jest to wysokogatunkowy trunek. Mimo to wiele osób chętniej sięga po blended whisky, z uwagi na niższą cenę i większą dostępność.

Whisky blended powstaje z połączenia whisky single malt z whisky grain produkowaną z różnych rodzajów zbóż. W takiej mieszance single malt musi stanowić co najmniej 30% zawartości. Do wyboru mamy blended whisky od różnych producentów, o czym można przekonać się, wchodząc na stronę https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. Dlaczego warto postawić właśnie na ten trunek? Taka mieszanka zapewnia wysoką jakość napoju, który ma interesujący smak i aromat. Warto jednak mieć na uwadze, że whisky blended nie oznacza tego samego alkoholu we wszystkich regionach. Na przykład w Stanach Zjednoczonych jest to średniopółkowy produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *