1 procent podatku – co warto wiedzieć o tej akcji?

Chociaż bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, pomaganie może być proste. Trzeba jedynie uświadomić sobie wagę pozornie drobnych gestów. Akcja 1 procent podatku jest najlepszym dowodem na to, że zbiorowym wysiłkiem, można zdziałać bardzo wiele, nawet jeśli każdy da z siebie jedynie odrobinę. Co warto wiedzieć na ten temat i jak wziąć udział w tej inicjatywie? Poniżej najważniejsze informacje.

1 procent podatku – kto i komu pomaga?

Na początek powinniśmy dowiedzieć się, na czym polega przekazanie 1 procenta podatku. Do akcji dołączyć można wypełniając w formie papierowej bądź elektronicznej formularz PIT. Wówczas mamy prawo zdecydować na jaki cel przeznaczona zostanie kwota równa 1 procentowi naszego podatku. To zatem my, podatnicy jesteśmy darczyńcami, natomiast nasze pieniądze otrzymują wskazane przez nas organizacje pożytku publicznego Organizacje takie z definicji działają non profit, czyli nie dla zysku, a dla dobra publicznego. Często wspierają chorych, bezdomnych czy niepełnosprawnych.

1 procent podatku – historia akcji

Akcja 1 procent podatku miała swój początek w 2004 roku. Pomysł inspirowany był analogicznymi zapisami w prawie węgierskim, a jego głównym założeniem było zmobilizowanie Polaków do niesienia pomocy oraz wsparcie organizacji pożytku publicznego. Można powiedzieć śmiało, że już w pierwszym roku po wprowadzeniu inicjatywa spotkała się ze sporym poparciem. Na potrzebujących łącznie przekazano wówczas ponad 10 mln złotych. Jak widać dzięki dobrym chęciom i małym gestom można sprawić, że do wielu instytucji dobroczynnych trafią znaczące kwoty.

1 procent podatku – jak pomóc?

Mało kto lubi formalności, jednak w tym wypadku są one ograniczone do minimum. Tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/ można przeczytać o tym, jak przekazać swój 1 procent podatku. Niewiele potrzeba, aby wykazać się wspaniałomyślnością. Wystarczy znać numer KRS organizacji pożytku publicznego i obliczyć ile wyniesie nasz datek. Zdecydowanie warto więc przyłączyć się do akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *